Záchranářská kynologie

Záchranářská kynologie je jedním z historicky nejstarších odvětví kynologie. Vedle praktického uplatnění při pátrání po pohřešovaných v přírodním terénu a při vyhledávání zavalených v sutinách či v lavině je záchranařina také výbornou volnočasovou aktivitou i zábavou pro psy i jejich majitele. V záchranářské kynologii je rovněž možné skládat zkoušky a účastnit se závodů.

Záchranářská kynologie byla již od založení IPRK v roce 2011 jednou z hlavních oblastí kynologie, kterou jsme chtěli dále rozvíjet a zejména ji zpřístupnit širší veřejnosti.

IPRK je historicky prvním subjektem pořádajícím v ČR vzdělávací a výcvikové akce otevřené všem zájemcům z řad kynologické veřejnosti. V současnosti IPRK nabízí kynologům a jejich čtyřnohým parťákům široké spektrum akcí, vhodných pro začátečníky i pokročilé. Nabídku našich služeb stále rozvíjíme a doplňujeme dle referencí a přání našich klientů.

Níže bychom vám rádi představili všechny naše aktivity v oblasti záchranářské kynologie; budeme se těšit na viděnou s vámi i vaším psem na některé z našich akcí.

  • Aktuálně vypsané akce zaměřené na záchranařinu najdete v rezervačním systému zde.
  • Pro pomoc s registrací v systému a otázky spojené s rezervacemi jsme vám k dispozici na emailu: info@k-9.cz.
  • Pro jakékoliv dotazy týkající se přímo záchranářského výcviku a jednotlivých akcí se můžete obrátit také na email: info@k-9.cz.

Seminář IPRK: Metodika záchranářského výcviku

Seminář je určený zejména pro všechny nové zájemce o záchranářskou kynologii, kteří právě hledají vhodnou aktivitu pro sebe a svého psa. Seminář je vhodný i pro psovody, kteří mají se záchranařinou již základní praktickou zkušenost a chtějí dále prohloubit svoje teoretické znalosti.

V obsahu semináře na účastníky čekají zajímavé teoretické bloky (výběr a příprava štěněte, metodika výcviku od základů až po přípravu na vstupní záchranářské zkoušky, organizace záchranářské kynologie v ČR a fungování kynologie v rámci záchranného systému, praktické poznatky z nasazení záchranných psů a další...).

Teoretické bloky jsou doplněné o ukázky a videomateriály z tréninku i praxe. V programu semináře nechybí praktická část, kde je prostor pro vyzkoušení si prezentované metodiky s vlastními psy.

Open tréninky záchranařiny IPRK

V rámci Open tréninků záchranařiny se s našimi klienty věnujeme praktickému výcviku psů v sutinách či v přírodním terénu. Místa a termíny tréninků vypisujeme v kalendáři akcí vždy na konci měsíce na měsíc následující.

Optimální počet cvičících psů (4–6) nám umožňuje pracovat se všemi psy individuálně, a připravit jim tak v tréninku situace odpovídající jejich pokročilosti. Délka tréninku je obvykle 2 až 2,5 hodiny a během tréninku se všichni psi ve vyhledávání několikrát vystřídají.

Tréninky záchranářských překážek a poslušnosti IPRK

Pro klienty, kteří se svými psy pomýšlejí na účast na záchranářských zkouškách či na zkouškách poslušnosti a ovladatelnosti, pořádáme pravidelně tréninky záchranářských překážek a poslušnosti.

Počet cvičících psů (1-2) na jednu tréninkovou hodinu je opět omezený ve prospěch individuálního přístupu k potřebám klienta i jeho psa. Pro tyto tréninky využíváme kvalitní zázemí kynologického areálu na Císařském ostrově (Praha 7).

Sutinové a plošné wokrshopy IPRK

Workshopy IPRK jsou celodenní či půldenní intenzivní akce zaměřené na praktický výcvik vyhledávání v sutinách či v přírodním terénu. Celodenní či půldenní formát akce nám umožňuje vypravit se i na vzdálenější tréninkové terény a v rámci většího počtu tréninkových situací můžeme dosáhnout se psy větších pokroků.

Termíny a místa konání workshopů vypisujeme zpravidla na dny pracovního klidu. Maximální kapacita workhshopu je omezena na 6 cvičících psů na jednoho instruktora IPRK, což zaručuje hladký průběh střídání se v roli „figurantů“ a „záchranářů“, bez zbytečných prostojů a dlouhého čekání.

Výcvikové víkendy záchranařiny IPRK

Výcvikové víkendy jsou akce v délce 2 až 3 dnů (pátek až neděle, či sobota a neděle), které pořádáme v různých koutech republiky. Dle konkrétního místa konání do programu zařazujeme tréninkové bloky zaměřené na vyhledávání v sutinách i v přírodním terénu i bloky zaměřené na záchranářské překážky a poslušnost.

Pobytový formát akce nám umožňuje program víkendu obohatit i o atraktivní „noční“ výcvik či o večerní teoretické přednášky spojené s promítáním výukových materiálů. Pochopitelně nechybí ani prostor pro přátelské večerní posezení u ohně či u sklenky vína.

Letní záchranářské soustředění IPRK

Pro všechny, kteří si nedokážou představit trávit dovolenou bez aktivní činnosti se svým psem, pořádáme každoročně týdenní letní záchranářské soustředění. Délka akce nám umožňuje věnovat se v programu všem záchranářským disciplínám (vyhledávání v sutinách i v ploše, poslušnost, záchranářské překážky, základy stopování). Během doplňkového programu si najdeme čas na stavbu lanovky pro psy, noční výcvik imitující praktické nasazení, večerní přednášky i posezení u grilu.

V závěru soustředění pořádáme pro všechny zájemce záchranářské zkoušky a zkoušky základní poslušnosti. Tradiční tečkou programu je pak „Letní záchranářský závod“ plný zajímavých disciplín.

Zimní „lavinové“ a letní „vodní“ soustředění IPRK

Pro sezónní zpestření a rozšíření schopností psů o další dovednosti zařazujeme do našeho kalendáře v zimním období „lavinové“ soustředění a v letním období soustředění „vodní“.

K zajištění optimálních sněhových podmínek volíme pro konání zimního soustředění horské lokality, kde psy seznamujeme s prací v zasněženém terénu i s vyhledáváním figurantů ukrytých pod vrstvou sněhu. V letních měsících obdobně vyrážíme k vodě na soustředění, kde rozšiřujeme schopnosti psů o základy „vodních“ prací.

Doplňkové kurzy IPRK

Záchranářská kynologie je činností, který se prolíná s řadou dalších oblastí, a jelikož je naším cílem poskytovat našim klientům kompletní nabídku služeb, organizujeme pro ně i řadu dalších, rozšiřujících kurzů, například zážitkové kurzy první pomoci, kurzy slaňování či kurz řízení motorového člunu.

Praktické zásahy a příprava na ně

Pro kynologické týmy (psovod a pes), které se již vypracovaly nad úroveň pokročilých a psovodi by se rádi vydali dále náročnou cestou směřující k praktickému využití psů v praxi, jsou otevřené dveře do naší Kynologické služby IPRK, která v rámci dobrovolné činnosti poskytuje součinnost složkám IZS při potřebě nasazení záchranných psů.