Často kladené otázky k záchranářské kynologii v IPRK

Akce IPRK v oblasti záchranářské kynologie

Co s sebou na první akci? Jaká je vhodná výbava do sutin/ploch?

Vybavení psa: není třeba nic speciálního (postroje, dečky, osvětlení, blikající obojky, ...), úplně stačí běžné vodíko (cca 1 metr dlouhé) a běžný obojek.

Důležité je vzít s sebou dostatek pamlsků (takové, které má Váš pes opravdu rád a jsou pro něho dostatečně motivační) nebo jeho oblíbenou hračku (míček, pešek, ... cokoliv, co je pro psa odměnou).

Pokud si nejste jisti, co je pro psa vhodnější odměnou, klidně vezměte s sebou oboje (hračku i pamlsky). Pro výcvik záchranařiny postavený na motivaci pamlsky je ideální mít na pamlsky 4-5 ks menších plastových krabiček (pro první trénink není nutné pořizovat, pokud je ale máte, klidně je vezměte s sebou). Počet pamlsků by měl vystačit na cca 15 odměnění psa (je lepší mít pamlsků více, než méně).

Vybavení psovoda (sutiny a plochy): doporučenou výbavu tvoří přilba (lezecká, nebo stavební), oděv s dlouhými rukávy a nohavicemi, pracovní rukavice, pevné kotníkové boty. Ve většině terénů lze s trochou opatrnosti a rozumu přežít i bez této výstroje - rozhodnutí o tom, co si vezmete na sebe je na Vašem rozhodnutí a vyhodnocení situace.

Co se může hodit: voda a miska pro psa, karimatka, křesílko, čelovka, nebo svítilna (pokud nemáte, nevadí).